Spací pytel Warmpeace – Viking 900  – péřový spací pytel třísezónní

Výrobce uvádí: Teploty pro použití: Limit: –14°C (Komfort –7°C), Extrém: –34°C. Jde o třísezonní spacák se zaměřením na jaro a podzim. S kilem a půl celkové hmotnosti je slušnou „ekonomickou třídou“ s poměrně vysokým výkonem a dlouhou životností. Zdrhovadlo YKK se dvěma protisměrnými běžci v bočním švu na levé nebo pravé straně, umožňující případné spojení dvou spacích pytlů dohromady. Komorová konstrukce typu Z, Kapuce s pružnou tkanicí, Zateplovací límec s pružnou tkanicí, Vnitřní kapsička. snadno řešitelný rozepnutím a odvětráním
Vysvětlení pojmů: Teplotní parametry Komfort a Limit udávají rozmezí teplot, při kterém by se měl člověk (za optimálních podmínek) příjemně a klidně vyspat, aniž by se budil chladem. To samozřejmě ovlivňuje mnoho okolních faktorů – vlhkost vzduchu, fyzická kondice, zda je spacák po předchozí noci dostatečně vysušen atd. Extrém udává teplotu, kdy spacák uživatele chrání před poškozením zdraví. Rozhodně nelze brát jako teplotu, při které lze pohodlně spát. Občas se také udává maximální teplota. Ta však není tak podstatná – při jejím dosažení nebo překročení je uživateli příliš teplo, ale tento „problém“ je u většiny spacáků
Doba testování: Alpy červenec 2012 (cca 8 dní) + Alpy srpen 2012 (cca 5 dní) + zimní sezóna v horách České republiky.
Podmínky testu: Vysokohorská turistika s výstupy na vrcholy a spaním ve stanu na ledovcích. Klimatické podmínky v testovacích destinacích – Denní teploty 30 – 35°C, ve vyšších polohách teploty i mínusové, noční teploty –6 až –8°C, na ledovci až –15°C, 2 noci bylo kolem –20°C. Limitní teplotu –14°C jsem testoval při spaní venku bez stanu, nebo „žďáráku“, tedy teplota nebyla ovlivněna mikroklimatem ve stanu.
Průběh praktického testu: Spacák je precizně a kvalitně ušit z dobrého, realtivně lehkého materiálu, příjemného na omak i na tělo a přesto vykazuje vysokou pevnost a dá se u něj předpokládat dlouhá trvanlivost. Spacák jsem testoval zejména při teplotách Limit a Komfort, což je rozsah, který by od něj měla chtít většina uživatelů a při teplotách vyšších. Při nočních teplotách kolem –7°C jsem spal jen ve spodním prádle, při teplotách kolem –15°C jsem se do spacáku maličko přioblékl. Každopádně vždy doporučuji v jakémkoliv spacáku spát alespoň málo oblečený. Zamezí se tím proudění vzduchu přímo po těle, což značně zvyšuje pocitový tepelný komfort. Po celou dobu testu spacák splňoval podmínky uvedené výrobcem a umožňoval kvalitní spánek a dostatečný odpočinek. Ocenil jsem i vnitřní límec s možností stažení kolem ramen, nebo i kolem krku díky němuž nebylo nutné vždy zcela zatahovat kapuci, což činilo spaní značně příjemnější. Vysoce kvalitní zip YKK je již tradičně bezporuchový a možnost spojení dvou spoacích pytlů dohromady je dnes již dobrým standardem. Kapsička na doklady, kreditní karty a peníze je vhodně umístěna v horní, zevnitř snadno dostupné části spacího pytle, což je velmi pohodlné. Je opatřena zipem, takže nehrozí možnost vypadení věcí v ní umístěných. Po celou dobu testu byl spacák použit v kombinaci s kvalitní podložkou (karimatkou). Vše co o spacáku výrobce uvádí test potvrdil. Po dobu testu jsem použil spací pytel o několik centimetrů neší, než je moje postava, tedy mi byl tak akorát, což běžnému uživateli, který neplánuje do spacího pytle dávat na noc sušit boty, doporučuji. Prosím co se týká výběru velikosti spacáku čtěte rady výrobce: http://www.warmpeace.cz/…/spaci-pytle Velkou výhodou péřových spacích pytlů oproti spacákům z dutých vláken je dlouhodobá trvanlivost péřové náplně, nízká hmotnost a velká stlačitelnost spacáku, tedy jeho velmi malý rozměr ve sbaleném stavu. Nevýhodu je nutnost šetrnějšího skladování, ochrana proti vhlkosti a vyšší pořizovací cena. Přesto se po letech používání dutých vláken, vracím zpět k tradičnímu peří. Výhody peří oproti dutému vláknu pro mne začaly být rozhodující. Nehledě na to, že ve vyšších nadmořských výškách přestává duté vlákno fungovat…
Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor.
Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO a razítko EXTREM TEST. Obě razítka mohou být použity současně, nebo kterékoliv z nich samostatně.