Mini-prezentace členů bývalého Českého klubu cestovatelů

(kliknutím myší na jméno se dozvíte více)

Exprezident – Českého klubu cestovatelů

Petr Jahoda (CZ) – Byl účastníkem nebo organizátorem mnoha významných expedic zejména k přírodním, divoce žijícím národům světa (Papua Nová Guinea, Západní Papua – Irian Jaya, Siberut, Etiopie, Keňa, Namibie, Středoafrická republika). Mimoto je organizátorem expedic do vysokých hor a za polární kruh. Byl jedním z organizátorů a účastníků úspěšné expedice do Pamíru na Pik Lenina (7134m). Má za sebou bezpočet dalších vysokohorských výstupů na známé i méně známé vrcholy – Matterhorn, Mont Blanc, Kilimanjaro, Carstensz Pyramid (Puncak Jaya) a další. Petr Jahoda publikuje v českých i zahraničních časopisech a magazínech, nafilmoval přes deset dokumentárních filmů pro Českou televizi, je autorem šesti cestopisně-etnografických knih. Na „stará kolena“ se začal profesionálně věnovat mushingu za polárním kruhem na severu Skandinávie a vrátil se zpět k trampingu.

Ex-víceprezidenti – Českého klubu cestovatelů

Jiří Kolbaba (CZ) – cestuje po všech šesti kontinentech, v celosvětové marketingové kampani Keep Walking byl v hodnocení mezi předními dvanácti českými cestovateli a dobrodruhy, pořádá výstavy fotografií, besedy a diashow. Je autorem tří knižních fotopublikací, každoročně vydává populární kalendáře. Je členem redakční rady magazínu CESTOPISY a Tváří magazínu Koktejl. knihy knihy

Ing. Karel Medulán (CZ) – fotograf, nezávislý novinář, spisovatel a publicista, navštívil 37 zemí. Je spoluautorem mezinárodního projektu Asia communication 2000 a tvůrcem projektů Nature for Future a Océ – colourful world of communication. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními vydavatelstvími a nadacemi, účastní se řady besed a přednášek. Autor knihy o himálajských královstvích – Návrat do nebe a knihy Kostarika – Barevná tvář přirody. Je členem redakční rady magazínu CESTOPISY.

Ex-reprezentanti – Českého klubu cestovatelů

Pavol Barabáš (SK) – cestovatel a významný filmový režisér outdoorových dokumentárních filmů. Účastník mnoha náročných expedic na všech kontinentech. Držitel více než osmdesáti mezinárodních ocenění.

Leoš Šimánek (CZ + Kanada + Německo) – Leosch Schimanek, původem Čech s německým a kanadským občanstvím. Kromě Afriky procestoval celý svět. Autor bezpočtu knih s cestovatelskou tematikou – vyšly v několika jazycích.

Diplomaté v řadách příznivců Českého klubu cestovatelů

PhDr. Ivana Dirk Lukačovičová (CZ) navštívila kolem sedmdesáti států na všech kontinentech kromě Antarktidy. Pracovně prožila 5 let v Angole, 4 roky na Kubě a 8 let v Indii. V poslední době tráví čtvrt roku v indickém státě Goa. O jejích cestovatelských i jiných zážitcích vypráví postava hlavní hrdinky Arnoštky v cestovatelském románu Putování za dalekým snem, který nedávno vyšel v nakladatelství Tog­ga.

Ing. Jaroslav Kořalka (CZ) – procestoval již sedmdesát zemí. Od roku 1993 pracuje v diplomatických službách České republiky. Dlouho pracoval jako konzul v Etiopii. V současné době působí na české ambasádě v Kongu (Kinshase).

PhDr. Pavel Mikeš (CZ) – etnograf a cestovatel. Dlouhodobě pobýval v Etiopii. Je autorem dvou knih. V současné době je velvyslancem v Kongu – Kinshase.

Zuzana Isabella Tornikidis BBA, MBC (CZ) – cestovatelskou kariéru začala studiem v zahraničí. Díky tomu má přátele po celém světě. Zamilovala si ostrovy, Venezuelu a Paříž. Soukromě procestovala ještě Španělsko, Řecko, Francii, Nizozemí, Venezuelu, Velkou Británii, Korsiku, Maltu, Thajsko, Indonésii-Bali…

Mgr. Spiridon Triantafyllakis (CZ, Řecko) – je pracovníkem Velvyslanectví Řecké republiky, který již procestoval mnoho evropských zemí a kromě toho také navštívil Turecko.

Světově známí členové bývalého Českého klubu cestovatelů

Mgr. Soňa Boštíková (Vomáčková) (CZ) – současná nejúspěšnejší česká horolezkyně – 2× osmitisícovka jako první žena na světě bez kyslíku a jako vůbec druhá žena světa na vrcholu Lhoce (8.516m. Jako jedna z autorů se podílela na vydání knihy Droga zvaná výška.

Jaroslav Brejcha (CZ) – cestovatel, vodák a horolezec, mistr světa na debl-kanoi. Stále sportuje a vyrábí lodě.

Ing. Oldřich Bubák (CZ) – významný polárník. Jako jeden z mála Čechů dosáhl Severního i Jižního pólu. Dlouhodobě přednáší o polárních krajích a je autorem knihy o Antarktidě a Arktidě.

Miroslav Caban (CZ) – cestovatel, fotograf, horolezec. Zdolal množství vrcholů mnoha velehor. Několikanásobný mistr Slovenska ve volejbalu. Patří k nejúspěšnějším horolezcům České i Slovenské republiky. Je autorem knihy Everest & Oyu. Jako první Čech dokonči projekt 7summits, který jako druhý člověk na světě zvládl bez použití umělého kyslíku.

Vítězslav Dostál (CZ) – první Čech, který objel celou planetu na kole knihy

Martin Ducháč (CZ) – spolu s Davidem Křížkem přepluli na ultralehkém katamaranu jménem Sector přes Atlantický oceán. Byla to první přeplavba tohoto druhu na světě.

Zdeněk Hrubý (CZ) patřil k absolutní špičce českého horolezectví. Vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník organizoval několik úspěšných expedic na osmitisícovky. Sám jich měl zlezeno již šest. Vystoupil i na nejvyšší vrchol Antarktidy, Mt. Vinson. Mimo jiné, byl několik let náměstkem místopředsedy vlády, ministra financí, vládním zmocněncem atd.

Ing. Miroslav Jakeš (CZ) – významný český polárník, třikrát na Severním pólu, sám přešel napříč Grónsko, podílel se na založení první československé polární stanice v Antarktidě, účastník polární exp. Ice-Sail…

Radek Jaroš (CZ) – jeden z nejúspěšnějších českých horolezců. V roce 2014 zdolal druhou nejvyšší horu světa K2 „Korunu Himaláje“ (8611 m) a stal se patnáctým člověkem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Jako druhý Čech dosáhl vrcholu nejvyšší hory světa, Mount Everestu (8848 m) bez použití kyslíku a rovněž jako druhý Čech vystoupil bez použití kyslíku na třetí nejvyšší horu planety Kangchenjungu (8598 m), dále Broad Peak (8047 m), Cho Oyu ( 8 201 m) Shisha Pangmu ( 8 046 m ) a Nanga Parbat ( 8 126 m) Spoluautor knih Dobývání nebe, Hory shora. Výstavy fotografií Himálaj 1 000 až 8 848m, natočil a zpracoval z každé expedice film. Je autorem 4 knih

Mgr. Michal Jon (CZ) – společně s Lucií Kovaříkovou cestují na kole přes 10 let. 1. května 2005 dokončili svoji největší expedici – Na kole všemi kontinenty (70.000 km).

Ladislav Kamarád (CZ) – cestovatel a horolezec. Jeden z nejznámějších českých fotografů přírody a zejména hor je hodnocen jako jeden ze sedmi nejlepších profesionálních fotografů světa a jako nejlepší Evropský profi fotograf za rok 2005. Má za sebou dva osmitisícové vrcholyČho Oju a Gašerbrum II.

Ing. Jan Kopka (CZ) – extrémní cyklista, jezdí ty nejextrémnější bikové závody světa – The Great Divide Race – Extrémní závod bez podpory – 4 000 kilometrů z Kanady do Mexika Skalistými horami – byl třetí!, Iditarod Trail Invitational – závod zimní Aljaškou, Crocodile Trophy – australký pouštní závod, Dolomiten Man…

Mgr. Lucie Kovaříková (CZ) – společně s Michalem Jonem cestují na kole přes 10 let. 1. května 2005 dokončili svoji největší expedici – Na kole všemi kontinenty (70.000 km).

Steve Loveček Lichtag (CZ a USA) – cestovatel, potápěč, režisér a filmový producent. Autor knihy Čekání na bílou smrt. Držitel mnoha mezinárodních filmovývh ocenění, prezident nadace CRYSTAL PLANET, člen řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou . Byl pořadatelem festivalu dobrodružných filmů GO FAAF GO v Praze a je iniciátorem a pořadatelem festivalu Voda – Moře – Oceány v Ústí nad Labem. Je autorem 2 knih

Peter Ondrejovič (SK) – první člověk na světě, který slanil nejvyšší vodopád světa Angel Fall ve Venezuele (979 m). Organizátor a účastník mnoha náročných expedic.

George Stanislav Philip (CZ a Paraguay) – akademický malíř a cestovatel. Je držitelem 7 titulů a několika vysokých státních – akademických vyznamenání, která mu byla udělena v Barzílii. Zrealizoval více než 50 výstav má téměř 20 ohodnocení.

Dr. Dina Štěrbová (CZ) – jedna z nejúspěšnějších českých horolezkyň v historii. Na svém kontě má dvě osmitisícovky a je dvojnásobnou držitelkou Československého výškového rekordu. Je autorkou několika knih a jednoho CD – Romu.

Oldřich Štos (CZ) – významný český speleolog, organizátor a účastník expedic do nejhlubších propastí světa. NA DNO SVĚTA (-1602 m) – český hloubkový rekord (1995), podíl na objevu propasti C11 (-664 m) – objev roku 1997. Člen Speleologické záchranné služby.

Peter Valušiak (SK) – jeden z nejúspěšnějších polárníků světa – přechod z Ruska do Kanady přes Severní pól bez podpory – 118 dní.

Mgr. Rudolf Vilém (CZ) – významný polárník. Jako jeden z mála Čechů dosáhl Severního i Jižního pólu. Potápí se v ledových mořích a vystavuje fotografie nejen z polárních krajů.

RNDr. Josef Wolf CSc., profesor h.c. (CZ) – senátor Mezinárodního parlamentu pro bezpečnost a mír (IPSP), člen mnoha mezinárodních organizací (The National Geographic Society in USA, UNICEF, European Antropological Associacion, EASA, PWA, IAPR, DCI…), světově uznávaná kapacita v oboru antropologie, hostující profesor Světové univerzity v USA. Je autorem přibližně padesáti odborných publikací – přeloženo do patnácti světových jazyků. Pro cestovatele asi nejznámější publikace ?Poslední svědkové pravěku? pojednávající o přírodních národech světa. Procestoval 75 zemí světa.

Jiří Zítka CZ – cestovatel, fotograf a dobrodruh. Dlouholetý reprezentant v ultralehkém létání. Člen českého týmu, který v roce 2000 uskutečnil jako první na světě přelet hory vyšší než 8000 m. Dosáhl tehdy výšky přes 9000 m. Létal na Aljašce, na Kamčatce, nad Beringovou úžinou, v Africe… Je spoluautorem několika filmů z prostředí extrémního létání. Břetislav Ditrych o něm napsal knihu Svět pod barevnými křídly.

Osobnosti – významní obecně uznávaní členové bývalého Českého klubu cestovatelů

Karel Plechač (CZ) – Aktivní horolezec, od roku 1954 spoluzakla­datel horolezeckého oddílu Spartak. Významný fotograf a publicista cestopisných reportáží s obrazovým doprovodem v časopisech… kni­hy

Zbyněk Adam (CZ) – cestovatel a pilot letecké školy pro ultralehká letadla. Člen českého týmu, který v roce 2000 uskutečnil jako první na světě přelet hory vyšší než 8000 m. Motorová rogala pilotovaná výhradně českými piloty tehdy dosáhla výšky o 300 vyšší než je vrchol Mount Everestu (8848 m).

RNDr. Hynek Adámek (CZ) – účastník expedice Živá Afrika z roku 1994 a člen redakční rady magazínu CESTOPISY, spoluautor tří knih Živá afrika, Čas je dar Afriky a Island – soulad protikladů. Čtyři roky byl redaktorem magazínu Koktejl. V současné době pracuje pro National Geographic CZ. knihy

RNDr., CSc. Tomáš Beránek (CZ) – cestovatel a odborník na světový místopis. Procestoval velký kus Evropy, Asie i Afriky. Zájmové oblasti, které stojí v popředí jeho zájmů jsou Čína, Tibet, Himálaj, Nepál, Indie a také Afrika. Do těchto oblastí cestuje nejčastěji.

PaedDr. Alois Bradáč (CZ) – navštívil 44 zemí čtyř kontinentů, publikoval asi 6.200 fotografií doma i v zahraničí a více než 1000 reportáží. Zatím vydal tři cestopisy s pohledem do historie daných míst. knihy

Ing. Otakar Brandos (CZ) – procestoval téměř celou Evropu, část Afriky a Asie. Autor či spoluautor několika turistických průvodců, sedm publikací z oblasti Karpat a dvou reprezentativních nástěnných kalendářů. Zabývá se horskou fotografií, makrofotografií a focením zvířat ve volné přírodě.knihy

Igor Brezovar (CZ a Slovinsko) – cestovatel – motorkář. Projel 24 států Afriky, 18 států Evropy, celou jihovýchodní Asii, Austrálii, absolvoval cestu z Prahy do Indie. To vše na motorce.

Martin Čech (CZ) – kameraman a cestovatel. Má za sebou řadu dokumentárních filmů pro Českou televizi a pro Fébio. Oficiální kameraman legendární expedice do Afriky – Lambaréne.

Ing. Antonín Červený (CZ) – cyklista, cestovatel a publicista vydal již tři knihy o cestách na kole Afrikou, Novým Zélandem, Jižní Amerikou a Indočínou knihy

Ing. William Dietrich (CZ + Německo) – cestovatel a uznávaný potapěč-fotograf podmořského světa.

Prof. RNDr. Miroslav Druckmüller (CZ) – fotograf a cestovatel. Spoluautor knihy Od Huascaránu k Everestu

Ing. Zuzana Druckmüllerová (CZ) – po boku manžela cestují s kamerou zejména po horách. Spoplečně jsou autory fotografické publikace s názvem Od Huascaránu k Everestu

PhDr. Petr Dufek (CZ) – cestovatel dobrodruh a skvělý novinář. Čtyřikrát se jako reportér účastnil slavné Camel Trophy. Je ředitelem největšího motoristického vydavatelství Automedia a zároveň šéfredaktorem Světa motorů.

Mart Eslem (CZ) vlastním jménem Martin Šlambor. Cestovatel, publicista a fotograf. Procestoval 70 zemí všech kontinentů. Pořádá výstavy fotografií a je autorem knihy Již zbývá jen Antarktida.

RNDr., PhDr. Kele František (SK) – geograf, pedagog, horolezec, polárník, cestovatel, publicista a spisovatel. Je považován za nejaktivnějšího slovenského cestovatele 20. století. Absolvoval více než 70 různých cest a výprav, v jejichž průběhu procestoval všechny světadíly. V průběhu svého života napsal množství knih a publikací. knihy

Ing. Juraj Gažovčiak (CZ) – cestovatel a fotograf, vystavuje v České republice i v zahraničí. Jeho fotografie již získaly nejedno ocenění.

Ing. Jaromír Giecek (CZ) – cestovatel, horolezec a fotograf. Dokumentuje přírodní národy celého světa. Autor knihy Matča aneb jak jsem jel na expedici.

Mgr., Dr Jan Hájek (CZ) – intenzivní cestovatel. Nevyhýbá se ani obtížně dostupným zemím.

Daniel Hála (CZ) – svoje cestování spojil s láskou ke koním. Svůj dosud největší cestovatelský úspěch ztvárnil v knize Patagonií v sedle.

Ing. Jiří Havel (CZ) – horolezec a vodák, ještě v padesáti letech byl druhý v Polar Cupu, nejtěžším závodu svého druhu na světě (540 km po řece Tornio Älv obtížnost WW-V, celé za polárním kruhem). Dvakrát pokus o přeplutí Beringovy úžiny na mořském kajaku.

MUDr. Ladislav Holub (CZ) – uspořádal již více než deset výstav fotografí a bezpočet besed. S Leošem Šimánkem výstup na Pik Četyrjoch (6600m) v Pamíru, pak Aconcagua, Kilimanjaro, Fudžijama…

Ing. Otto Horský CSc. (CZ) – geolog, cestovatel a spisovatel. Autor více než 150 odborných publikací doma i v zahraničí, několika televizních scénářů a řady populárně vědeckých článků. Vykonával poradenskou činnost v Peru a na Kubě. Převážně pracovně navštívil více než 40 zemí, přednášel na Universitách ve Španělsku, Mexiku, na Kubě a v Peru. Účastník vědecké expedice Titicaca 2004. knihy

Pavla Jazairiová (CZ) – cestovatelka a publicistka, redaktorka Českého rozhlasu. Je autorkou sedmi knih, všechny s tématikou rozvojových zemí. Na jejich autogramiády stojí dlouhé fronty. Cestuje po Evropě, Africe a Blízkém východu. Knihy

Jaroslav Jíra (CZ) – parašutista a tandemový pilot paraškoly IMPACT. Skáče od roku 1987, na svém kontě má 2500 seskoků a byl členem týmu, který se v roce 1994 umístil jako druhý na mistrovství České republiky v seskocích na přesnost a ve Sky akrobacii.

Josef Junas (SK) – velký fanda cestování. Dlouhou dobu byl pořadatelem pravidelných mezinárodních setkání cestovatelů Vanderfest na Slovensku.

Juraj Kaman (CZ) – cestovatel, publicista a fotograf, autor knihy Cesta za splněným snem.

Marco Kennedy (Kanada) – český tramp. Emigroval v roce 1968 a usadil se na Medvědím potoce. Odtud cestuje po celém světě a podnikl i námořní plavby. V letech 1976 – 78 objel celý svět. Vycestoval s osmdesáti dolary a vrátil se s devadesáti.

Jaroslav Klápště (CZ + Austrálie) – ornitolog a cestovatel. Emigroval do Austrálie kde strávil 27 let. Procestoval celou Austrálii, Oceaánii, Novou Guineu, Střední a Severní Ameriku, část Asie… Spolupracoval na encyklopedii australských lučních ptáků a na publikaci Slepičí polévka pro duši. V Austrálii publikoval přes 50 článků, v České republice cca 20. Vystupoval v rozhlase a v televizi. Věnuje se přednáškové činnosti a provádí odchyt s kroužkování ptáků. Pořádá výstavy fotografií – nejvýznamnější byla umístěna v Národním muzeu.

Pavel Knebl (CZ) – spolu s Janou Kneblovou jeden a půl roku putování na kolech do Tibetu a zpět za pouhých 250 USD na osobu! Vyvíjí ekologické aktivity, je pořadatelem cestovatelských setkání v Tiché. Autor knihy Putování pro nic- za nic.

Mgr. Jiří Kráčalík (CZ) – horolezec a cestovatel. Stanul na 130 vrcholech čtyř kontinentů. Uspořádal 25 samostatných výstav fotografií v ČR i v zahraničí

Mgr. Luděk Krčmář (CZ) – procestoval více než 50 zemí.Účastník expedice Mokele-Mbembe 99 a expedice na Západní Saharu (r. 2000). Publikuje v několika časopisech a magazínech, pořádá besedy a přednášky.

Ing. Vladimír Kroc (CZ) – cestovatel a publicista, redaktor Radiožurnálu. Je autorem dvou knih o cestách po Austrálii s rodinou a dětmi – Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů.

Renáta Lorišová (CZ) – Procestovala kolem 20 zemí. Provozuje cykloturistiku, vysokohorskou turistiku a ráda šplhá po feratách. Spolu s Martinem Stillerem podnikla pětiměsíční cyklocestu napříč Austrálií, při které najeli 9320 km. Své cesty prezentuje formou cestopisných projekcí a rozhlasových reportáží.

Čestmír Lukeš (CH) – horolezec, cestovatel a fotograf. 10 let organizoval mezinárodní setkání Bergwelt Dia – Treff (Svět hor v diapozitivech). 35 let šplhá po horách světa – 9 expedic do Karakoramu a Himaláje, další do Alžíru, USA, Ťan Šanu, Čadu, Nigeru, Grónska, Antarktidy, Ohňové země…

Ing. Jaroslav Mareš (28.12. 1937 – 5.5. 2021) (CZ) – cestovatel, entomolog, spisovatel a přední český kryptozoolog. Procestoval všechny kontinenty (85 zemí), napsal 13 knih. Objevil nejsilnějšího dravého brouka světa jménem Manticora imperator. Zorganizoval expedice za několika pro zoologii dosud tajemnými zvířaty. Jeho snem byla stolová hora Kurupira.

Mgr. Světlana Medulánová (CZ) – procestovala 26 zemí Evropy a Asie. Je spoluautorkou mezinárodního projektu Asia communication 2000, na fil. fak. Masarykovy Un. v Brně přednáší problematiku náboženských svátků a rituálů Nepálu, Tibetu a Bhútánu

Libor Michalec (CZ) – cestovatel (přes třicet zemí), fotograf a žurnalista. Pět let byl zástupcem šéfredaktora magazínu Koktejl.

Miloš a Kateřina Motanovi (CZ) – narozeni v ČR od roku 1989 žijí v Rakousku Nebývalý zájem o fotografii samotnou na jedné straně a výtvarně založená a tvořivá rodina na straně druhé pro ně už od ranného dětství vytvářely půdu pro jejich tvůrčí růst. To, že jsou „dva“ má svoje nesporné výhody. Každý z nich totiž vidí jednu a tu samou věc naprosto jinýma očima, čímž se navzájem doplňují. „On“ je více na krajinu, zvířata, města a na lidi. „Ona“ je více na dokument, přírodu, detaily a na grafiku. Nenechte se však zmýlit a nesnažte se o nějaké bližší určování autora, nemuseli byste to uhádnout. Procestovali spolu již mnoho zemí…

Martin Mykiska (CZ) – cestovatel, publicista, fotograf, člen redakční rady magazínu CESTOPISY a spolupracovník magazínu Koktejl. Procestoval mnoho zemí světa. Rok strávil v Antarktidě. Je autorem mnoha knih s cestovatelskou tematikou. knihy

Ing. Miroslav Pavelka (CZ) – téměř desetileté prázdninové cestování na bicyklu završil roční cestou kolem Asie. Spolu s Miroslavem Mádrem dojeli do Thajska a zpět. Následovala sólová cykloexpedice do Egypta a zpět.

Jiří Pavlík (CZ) – Cestuje s veterány. roku 1997 s vozem Tatra 57 b (r.v.1946) cesta přes Saharu – kniha Sólo pro Tatru. Následovala Motoexpedice Namibia 2002 na historických motocyklech přes pouště Namib a Kalahari. Je také předsedou Autoklubu VCC Cheb v AČR.

Ing. František Pavloušek (CZ) – vícemistr ČR 99 a mistr ligy ČR 2000, pilot a konstruktér padákových kluzáků, instruktor paraglidingu. Cestuje s padákem.

Aleš Přibyl (CZ) – procestoval více než 130 zemí pěti kontinentů. Americkou NASA pozván ke startu raketoplánu Endevour, setkal se s Arthurem C. Clarkem a krátce žil v mužském mnišském státě na Athosu.

Alexandra (Saša) Ryvolová (CZ) – manželka známého trampského písničkáře Wabi Ryvoly. Procestovala mnoho zemí vč. Indie, Indonésie, Záp. Papuy, Peru a Ekvádoru. Zážitky z cest vtělila do knih S batohem střední amerikou a Indonésie, batoh a já.

Petr Sobek (CZ) – cestovatel, fotograf a publicista. Podniká a cestuje na vlastní pěst. Své fotografie publikuje kromě českých magazínů také v Chicagu. Kromě USA ho okouzlila také Asie jejíž velkou část procestoval s batohem na zádech.

Petr Suchý (CZ) – navštívil přes 70 zemí, 25 převážně individuálních cest téměř po celém světě, na nichž strávil přibližně 3,5 roku.

Ing. Martin Stiller (CZ) – procestoval přes 40 zemí. Zabývá se různými outdoorovými sporty, především cykloturistikou. V roce 2001 podnikl náročnou cykloexpedici z Čech až do Afriky, poté v roce 2007 cyklopřejezd Austrálie tzv. na těžko v délce 9320 km a následně roku 2010 ušlapali se ženou Renčou 7000 km Amerikou. Oba pořádájí cestovatelské besedy, publikují v časopisech a vypráví v rádiích. Také jsou zakladateli festivalu CYKLOCESTOVÁNÍ.

Robert Šamonil (CZ) – cestovatel a dobrodruh. Největší úspěch – sólový zimní přechod Karpat.

Milan Štourač – výletník,cestovatel a dobrodruháček navštívil přes 70 zemí(všechny kontinenty,kromě Austrálie).Pre­feruje cestování s minimálními náklady.Vydal čtyři své knihy s cestovatelskou tématikou.

Zdeněk Thoma (CZ) – jeden z nejuznávanějších českých cestovatelů-fotografů u nás i vzahraničí. Je velkým odborníkem na Tibet a Asii, kde procestoval již 26 zemí. Vydal mnoho knih a publikoval bezpočet reportáží. Knihy

Mgr. Vladimír Tkáč CSc. (CZ) – autor několika publikací o památkách UNESCO.

Doc.Ing. Vladimír Ustohal CSc. (CZ) – cestovatel a publicista. Autor mnoha knih. Přes překážky, které mu kladl komunistický režim procestoval mnoho zemí. Jeho velkým koníčkem jsou osudy Čechů, žijících v zahraničí. Věnuje se mu přes 50 let.

Daniel Valíček (CZ) – tremp, cestovatel, horolezec, dobrodruh a cyklista.Povoláním záchranář. Navštívil 21 zemí 3 kontinentů.

Jan Vlasák (CZ) – známý český cykotremp a publicista. Na horském kole procestoval řadu zemí na třech kontinentech. Je autorem několika knih o vandrování na kole.

Milan Wlasák (CZ) – v létě roku 2000 přešel spolu se čtyřmi přáteli Grónsko napříč.

Mgr. Karel Wolf (CZ) – cestovatel, fotograf a biolog. Pořádá desítky besed s diashow a originální hudbou po České republice. Je organizátorem Cestovatelského festivalu v Praze.

Mg.A Miloš Zábranský (CZ) – cestovatel, filmový režisér, producent, výtvarník, pedagog na pražské FAMU a člen Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Má za sebou řadu úspěšných filmů. V roce 1974 se účastnil expedice do nejhlubších propastí světa. V devadesátých letech se věnuje dokumentárním projektům o horolezcích. Cestuje do dalekých končin, z kterých píše povídky a zajímá se o alternativní medicínu. V současné době žije střídavě v České republice a na Srí Lance. Podle jeho slov Cejlon vede.

František Zvardoň (FR, CS)  – umělecký fotograf žijící ve Francii ve Štrasburku. Za svou práci byl oceněn mnoha významnými cenami. Uspořádal již bezpočet výstav v předních Francouzských galeriích, ve světě i v České Republice. Vydal řadu knih a podílel se také na významných projektech.

Ing. Martin Žilka (SK) – slovenský cestovatel, účastník expedice Omo a bývalý šéfredaktor Slovenského outdoorového magazínu Adventurer

Ing.Mgr. Jan Žižka (CZ) – řadu let se pohyboval v oblasti mezinárodních vztahů. Pracoval jako diplomat ve Švýcarsku a v Alžírsku. Procestoval pracovně i soukromě celou Severní a částečně Západní Afriku od Egypta až po Senegal, Ruskou Federaci a prakticky všechny bývalé svazové republiky dnes již neexistujícího Sovětského svazu a kromě jedné všechny evropské země. knihy

Ing. Zbyněk Žoha (CZ) – fotograf, cestovatel, horský vůdce a počítačový expert. Zaměřil se na širokoúhlou fotografii a tvořil fotografické kalendáře. 2. července 2003 tragicky zahynul.

Zkušení a úspěšní cestovateté

Martin Adámek (CZ) (*1974) – místo působení Pardubice – cestovatel a průvodce. Jako cestovatel se specializuje hlavně na Asii – má za sebou několikatýdenní putování o západní Sibiři či 2 návštěvy Číny včetně Hong Kongu a Maccaa. Má zkušenosti i se Středním Východem. Kromě toho několikrát navštívil země východní Evropy jako Rusko, Bělorusko či Ukrajinu. Zúčastnil se i expedice po Venezuele. Jako průvodce a tajemník Asociace průvodců ČR jezdí se skupinami po celé Evropě a publikuje své články na webových stránkách některých cestovních kanceláří.

René Bauer (GE) – partner Andrei Kaucké, se kterou se v cestování a poznávání dobře doplňují. I jemu učarovala Afrika o mnoho více než Austrálie, kde žil a cestoval. Nový Zéland, Skotsko, Anglie, Švédsko jsou jeho druhým domovem a má o nich co vyprávět. Prozatím ale svůj volný čas věnuje Africe. Jako externí fotograf spolupracuje s automagazíny s veteránskou, tunningovou a offroadovou tématikou.

Ing. Robert Bazika (CZ) – procestoval Evropu, Indii, Thajsko, Indonesii a Omán – přednášky s videem a diashow.

Zdeněk Berka (CZ) – bývalý cyklistický závodník, dnes jezdí na kole po světě. Projel Indii, Mexiko, z Istambulu na kole domů, z Říma přes Grosglockner…

Jan Blažíček (CZ) – cestovatel, publicista a fotograf, externí redaktor magazínu Sirius a Koktejl.

Ing. Jan Bourek (CZ) – kromě Evropy ho zaujaly země jako Čína, Malajsie, Singapur, Mexiko, Guatemala, Belize, Maroko a Ghana

Josef Břečka (CZ) – procestoval 92 států dvou kontinentů (počítáno podle Zeměpisného sdružení).

JUDr. Libor Bureš (CZ) – procestoval téměř 70 zemí světa. Je majitelem CK Vsacan Tour.

Ing. Milan Čermoch (CZ) – od roku 99 spolupracuje na projektu mapování nepoznaných území, z něhož vzešla multimediální geografická encyklopedie na CD-ROM s názvem AUSTRALIS. cd-romy

MUDr. Igor Černý (CZ) – cestovatel z Vyškova na svých cestách filmuje a své zážitky sděluje prostřednictvím DVD. Natočil film Jižní Amerika – Aconcagua.

Miroslav Černý (* 1977 v Opavě) – je lingvista a cestovatel. Vystudoval moderní filologii, doktorát získal na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Jako pedagog a badatel působí na Ostravské univerzitě, kde na pozici docenta přednáší anglistiku a amerikanistiku. Procestoval více než 60 zemí šesti kontinentů, obvykle s cílem zmapovat vitalitu domorodých jazyků a kultur. O svých výpravách, výzkumech a objevech napsal nespočet reportáží a zpráv, včetně několika cestopisů, např. Pátá rovnoběžka: Přírodní národy Asie, Afriky a Ameriky (2011) nebo Slovem svět: Příběhy mizejících jazyků (2016). Do češtiny přeložil soubor mýtů a legend severoamerických Indiánů z kmene Šošonů (Poselství prachu, 2013).

Jaroslav Dospíšil (CZ) – cestovatel a sportovec. Člen asociace extrémních sportů, účastník Dolomitenmanna.

Jan Drahoňovský (CZ) – cestovatel, dobrodruh, kameraman. Rád vyhledává nedotčená místa naší planety. Procestoval více než 20 zemí Evropy, Asie a Ameriky.

Jan Drexler (CZ) – zkušený cestovatel. Odborník na cestování za minimum nákladů.

Zdeněk Dudík (CZ) – cestovatel, zkušený vodák, účastník náročných raftingových expedic.

David Dutka (CZ) – náruživý cestovatel a milovník přírody, procestoval desítky zemí včetně západní části ostrova Nová Guinea – Irian Jaya.

Zdeněk Dvořák (CZ) – milovník dobrodružného cestování, potápěč, raftař, možná nejtlustší dobrodruh na světě… Navštívil asi 80 zemí v Evrope, Asii, Africe, Indočine, Indonezii, Africe, Střední a jižní Americe a Blízkém východě. Má za sebou organizaci několika velmi zajímavých expedic.

Jiří Erben (CZ) – cestovatel, zakladatel a majitel cestovní kanceláře Poznání, specialista na vulkanické ostrovy Lipari a na francouzský ostrov Korsika.

Tomáš Harabiš (CZ) – správce Valašského království, skoro dva roky života strávil na cestě kolem světa.

Josef Honz (CZ) – cyklista a cestovatel. Autor knihy Přes Andy za sluncem Inků. knihy

Pavol Horváth (SK) – Dlouho neměl vlastní stan ani fotoaparát, ale láska k dálkám mu stačila na to aby procestoval Evropu a velký kus Asie. Kamarádi mu dali přezdívku Brčo.

Ing. Jan Janka (CZ) – tramp, účastník několika velmi náročných expedic k přírodním národům

Ing. Kamil Jánošík (CZ) – cestovatel a kameraman. Procestoval přes 40 zemí čtyř kontinentů se zaměřením převážně na hory a džungle Ameriky a Asie.

Kateřina Karásková (CZ) – výtvarnice, spisovatelka, humanitární pracovnice a cestovatelka. Pořádá přednášky, výstavy a píše články. Autorka knihy Kde ženy vládnou.

Jakub Kasl (CZ) – Fotograf, cestovatel a publicista, spolupracuje s mnoha českými časopisy a magazíny. Z cest po čtyřech kontinentech prezentuje tématické kolekce fotografií.

Andrea Kaucká (CZ) – preferuje individuální a spíše dobrodružnější cestování. Rok a půl žila a cestovala po Novém Zélandu. Pracovně pendlovala mezi domovinou a zeměmi dočasně-dlouhodobého domova – Anglie a Švédsko. Skrz naskrz projíždí Anglii a Skotsko. Procestovala Švédsko, a nadchla ji Itálie a rakouské Alpy. Nakonec ale spolu se svým partnerem Reném Bauerem propadla lásce k Africe. Na své téměř roční cestě napříč kontinentem v roce 2008–2009 cestovali po Tunisku, Libyi, Egyptě, Súdánu, Etiopii, Keňi, Tanzánii, Zambii, Zimbabwe, Namibii, Swazijsku a JAR. V dalších letech pokračovali kromě „návratů na místo činu“ také po Botswaně a Mozambiku a další země je ještě čekají.

Alena Kennedy (Mývala) (Kanada) – po emigraci z ČSSR žije od roku 1985 trvale v Kanadě na Medvědím potoce se svým mužem Marco Kennedym. Identifikovala hrob Jana Eskymo Welze a je autorkou knihy Zákon Yukonu a jiné povídky

RNDr.PhDr. Jiřina Knížková CSc. (CZ) – zkušená žena, dodnes cestuje po celém světě, zejména po Arabských státech.

Ladislav Kolbaba (CZ) – cestovatel, zlatokop a otec víceprezidenta Českého klubu cestovatelů, Jiřího Kolbaby. knihy

Marcel Králík (SK) – procestoval 51 zemí světa. Účastník zimní expedice Svalbard 1999, do Grónska aj.

Dr. Vladimír Kříž (CZ a USA) – cestovatel, publicista, autor několika knih.

Dana Kůlová (CZ) – samostatná cestovatelka podnikla několik dlouhých cest většinou autostopem – USA, Mexiko, Asie, Austrálie…

RNDr. Vladimír Lemberk (*1963) – zoolog, fotograf, cestovatel, publicista. Je autorem mnoha časopiseckých článků (Koktejl, Lidé a země, National Geographic, Živa, Travel Phocus aj.) a také deseti knih. Popularizátor nezávislého cestování a poznávání světa, přednáší po celé republice. Specializuje se na přírodovědné expedice do málo prozkoumaných míst Země (Madagaskar, Grónsko, Etiopie, Indonésie). Fotografování vzácných divokých zvířat je jeho vášní (několik fotovýstav, přednášky aj.).

Ing. Marie Mikušová (CZ) – lékařka, která strávila 6 let v Jihoafrické republice. Autorka knihy Žila jsem v Africe (Akcent 2002). knihy

Miroslav Myška (CZ) – navštívil 39 zemí čtyř kontinentů světa. Je sběratelem pohlednic, jeho sbírka čítá přes 20.000 kusů ze 115 zemí světa.

Darina Ničová (CZ) (*1981) – místo působení Praha – herečka, cestovatelka, průvodkyně. Zatím navštívila kolem dvaceti zemí světa (Keňa, Tanzánie, Malawi, Zambie, Zimbabwe, Indie, Nepál, Thajsko, Laos, Barma, Peru, Bolívie, Chile, Argentina, Paraguay, Brazílie, USA (4×), Evropa). Většinou cestuje samostatně. Účastnila se úspěšné horské expedice v Nepálu. Z vlastní iniciativy navštívila komunitu vesničanů v peruánské Amazonii, kde se nechala zasvětit do místních léčitelských metod, přespala v domácnosti porodní báby a účastnila se rituálu zdejšího šamana. Ráda vzpomíná na setkání se lvy u Viktoriiných vodopádů. Doposud vydala dvě cestopisné knihy Poselství slaměného klobouku a také knihu humorných povídek. Jejím krédem je plnit si odvážné životní sny.

Ing. Marta (Pelda) Pelikánová (CZ) – cestovatelka a trampka. Jadrným jazykem, píše knihy z cest prodchnuté jejím osobitým humorem. Kniha Austrálií s úsměvem aneb Ahoj klokani oslovila i slavného cestovatele ing. Miroslava Zikmunda. knihy

PhDr. Josef Peterka (CZ) – cestuje s manželkou Petrou Peterkovou. Kromě Evropy procestovali kus Asie a Středomořskou část Arabského poloostrova. Mimo jiné společně navštívili i Velikonoční ostrovy.

Ing. Arch. Petra Peterková (CZ) – cestuje s manželem Josefem Peterkou po Evropě a za exotikou Velikonočních Ostrovů, Turecka, Sýrie, Jordánska, Egypta a izraele

Tomáš Petr (CZ) – cestovatel, fotoreportér a redaktor Českého geografického magazínu Koktejl

Karel Plechač (CZ) – cestovatel, horolezec a fotograf. Organizátor mnoha vysokohorských expedic, několik autorských výstav fotografií u nás i v zahraničí. Aktivně se věnuje ochraně přírody.

Mgr. Libuše Radová (CZ) – procestovala čtyřicet zemí světa na čtyřech kontinentech. Tím však nekončí, chce víc!

Zikmund Schwarzkopf (CZ) – cestovatel, horolezec, zakladatel a majitel sušické firmy SPOTR SHCWARZKOPF (High Point). Dosud aktivně leze.

Mgr. Tatjana Sizová (CZ a Rusko) – první česko-ruska na Severním pólu

Karel Stýblo (CZ) – cestovatel, autor knihy o Novém Zélandu – Aotearoa (r.vydani 2005) knihy

JUDr. Bořivoj Šubrt (CZ) – procestoval více než 90 zemí celého světa.

Ing. Jiří Šumbera (CZ) – cestovatel a horolezec. Má za sebou vrcholy jako jsou Kilimanjaro a Aconcagua. Je zakladatelem geografické firmy Shocart – vydává turistické mapy

Ing. Dana Trávníčková, CSc (CZ) – procestovala asi 115 zemí všech kontinentů. Cestopisy s bohatou fotodokumentací o téměž 80 z nich jsou volně přístupné na jejím webu www.danytravel.cz. Je autorkou jedné cestopisné knihy. Knihy

Ivana Urválková (CZ) – krásná a příjemná žena, bývalá šéfredaktorka magazínu Sirius z velké části zaměřeného na cestování.

Ing. Michal Vallo (CZ) – další z cestovatelů, pro kterého jsou dálky hozenou rukavicí. Procestoval Paraguay, Israel, Evropa, Turecko, Vatikan, Jordánsko, Palestina, Sýrie, Brazilie, Argentina, USA, Egypt

Ing. Jana Vaňourková (CZ) – zkušená cestovatelka, ráda se vrací na hezká místa. O tom, že vyhledává spíše exotiku hovoří výčet jejích cest: Afganistán, Austrálie, JAR (4×), Namibie, Zimbabwe, Swaziland, USA (9×), Kanada (6×), Malaysie, Rusko, Bělorusko, Čína (2×), Thajsko, Maroko, Tunisko, Jordánsko, Sýrie, Libanon, Spojené arabské emiráty, Israel, Macao, Egypt (8×), Turecko, Indie (Ladak, Kašmír), Evropa…

Ing. Bohuslav Vařílek (CZ) – přesto, že je mu už přes pětasedmdesát let a neměl to v životě lehké, stále cestuje. Na svém kontě má všechny země Evropy mimo Skandinávie, býv. Sovětský svaz až po Bajkal, Turecko, Thajsko, Malajsie, Singapur, Indonésie (Bali), Maroko

Jakub Vícha (CZ) – v poměrně velmi mladém věku (*1981) procestoval již 42 zemí, z toho pro nás nejexootičtšjší jsou: Austrálie, USA, Fidzi, Chile, Brazílie, Peru, Keňa, Tanzánie, Zanzibár, Srí Lanka, Thajsko, Malajsie, Borneo, Nový Zéland, Maledivy, Evropa

Petr Vlček (CZ) – plzeňský cestovatel, který jak to vypadá, míří daleko – Island, Ukrajina, Turecko, Sýrie, Jordánsko, Israel, Kypr, Indie.

Jindra Vojíková (CZ) – zamilovala si země bývalého Sovětského svazu: Rusko, Uzbekistán, Estonsko, Ukrajina, Gruzie, dále s trochou despektu poznamenává – výletně Evropa

David Volf (CZ) – vemi mladý cestovatel (*1988) který si troufá jak se zdá kamkoli (i když zatím možná jen s rodiči). Turecko, Tunisko, Egypt, Guadeloupe, Kuba – Držíme palce…

Ondřej Zapletal (CZ) – ve svých třiceti letech již procestoval vzdálené i exotické země jako: Kanada, USA, Kuba, Jamajka, Portoriko, Dominikánská Rep., Nepál, Bhútán, Tibet, Indie, Pákistán, Írán, Rusko (Sibiř), Ukrajina, Rumunsko a Evropa vůbec, navíc Island

PhDr. Zlata Zbořilová (CZ) – zkušená cestovatelka, která se nezastaví ani před Velkou exotikou: Čína, Tibet, Část Indie, Pakistán, Írán, Jižní Korea, Thajsko, Singapur, Austrálie, Brazílie, Chile, Argentina, Maroko, Tunisko, Turecko, Arménie, Gruzie, Rusko…

Slavomír Zeler (CZ) – cestovatel a radioamatér. Na svých cestách za přáteli rovněž radioamatéry se dostává do nejexotičtěkších oblastí světa.

PhDr. Lenka Zoubková (CZ) – se dostala až skoro na konec našeho výčtu českých cesdtovatelů. Přesto výčet jejích cest je na ženu úctyhodný: Egypt, Keňa, Alžír, Turecko, Nepál, Tibet, Čína, Thajsko, Indie, SríLanka, Maledivy, Vietnam, Kuba, Haity, Mexiko, Guatemala, Honduras, celá Evropa

Ing. Karel Žák (CZ) – cestovatel z Boskovic a fanda do Afriky. Z výčtu procestovaných zemí je vidět, že má pro strach uděláno: Kamerun, Maroko, Egypt, Kongo, Namibie, Čad, Libye, Tunis

Ostatní

Kromě těchto jmenovaných a dnes již úspěšných a známých osobností bývalo členy klubu také mnoho jiných zajímavých, začínajících i zkušených cestovatelů, ale i desítky obyčejných lidí, kterým se líbilo, co děláme, a chtěli nás jen podpořit nebo k nám prostě patřit.

Všem jim patří náš dík.