PhDr. Ivana Dirk Lukačovičová, CSc. – narozena 1949

Maturitu složila na střední ekonomické škole, obor zahraniční obchod v Resslově ulici 8, posléze studovala na filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor angličtina a němčina. Tématem její diplomové práce byly novely Stefana Zweiga, rigorózní práci obhájila na téma současné anglické literatury se zaměřením na spisovatele C. P. Snowa. Po ukončení studia záhy začala vyučovat obchodní němčinu na Vysoké škole ekonomické. Pět let pracovala jako asistentka obchodního rady na obchodním oddělení československého velvyslanectví v Luandě (Angola), čtyři roky jako referentka kulturního oddělení ambasády a jako profesorka českého jazyka na Havanské univerzitě na Kubě. Po návratu do Prahy našla uplatnění ve stavebním průmyslu, nejprve jako marketingová manažerka a později jednatelka anglické stavební firmy Higgs a Hill. Posléze strávila několik let jako manažerka pro rozvoj obchodních příležitostí pro střední a východní Evropu pro anglo-australskou firmu projektového managementu Bovis Lend Lease. Se svým mužem založila firmu na ekologické zpracování elektrárenského popílku užívaného pro částečnou náhradu cementu při výrobě betonu v indickém městě Nashik (160 km severně od Bombaje). V Indii prožila osm let – jejím úkolem bylo vyvážet v rodinné továrně vyráběný recyklovaný popílek do států Středního a Dálného Východu. Mluví plynule anglicky, německy, španělsky a rusky, částečně francouzsky a portugalsky.

V době působení na Vysoké škole ekonomické uskutečnila přednášky na řadě konferencí, nejčastěji ve finské Waase, německém Germersheimu a Drážďanech a v polském Krakově, účastnila se řady seminářů Goethe Institutu (http://www.ivana-dirk.info/index.php?…). Pracovala jako průvodkyně CKM a Čedoku, hlavně v aktivním cestovním ruchu, a pomáhala organizovat různé mezinárodní výstavy.

Od sedmdesátých do devadesátých let publikovala články o angolské, kubánské a americké literatuře a o literatuře zemí karibské oblasti psané v angličtině, zvláště v časopisech Literární měsíčník a Světová literatura.

Překládá z angličtiny, němčiny a portugalštiny, viz webová stránka http://www.ivana-dirk.info/index.php?id=7 .

Cestování je její největší vášní. Začalo to v roce 1967, kdy poprvé navštívila přítelkyni v městě Blackburn v severní Anglii. V dalších letech, kdy bylo získání výjezdní doložky snadné, procestovala Německo, Francii, Skandinávii a dostopovala s přítelem z Evropy do Indie (cesta vedla přes Turecko, Irán, Afghánistán, Pákistán a zpáteční cesta přes Irák a Sýrii). Kromě výše zmíněných dlouhodobých pobytů v Angole, na Kubě a v Indii poznala jako turistka, zajímající se zvláště o historii a o život lidí, Sovětský svaz (později na služebních cestách také Rusko) a všechny evropské země. V Asii navštívila Čínu, Japonsko, Vietnam, Thajsko, Malajsii, Nepál a Srí Lanku, dále Spojené arabské emiráty, Bahrajnské ostrovy, Omán, Katar a Irán. Na americkém kontinentu poznala USA, Kanadu, Mexiko a Brazílii. V Africe měla možnost podívat se do Jihoafrické republiky, Tanzanie, Zambie, Maroka, Tuniska, Egypta a na ostrovy Sv. Tomáše a Prince. Nejdelší cesty ji zavedly do Austrálie, na Nový Zéland a do Francouzské Polynésie.

V posledních letech se kromě cestování věnuje hlavně překladům a spisovatelské činnosti. Vydala v angličtině sbírku dopisů psaných po čtyřicet let norskému příteli a v češtině nedávno vyšel její první román Putování za dalekým snem (Togga 2016).